Ezen a helyen, aki Isten csodálatos és boldog országának akar az állampolgára lenni, az a boldogmondásokra, mint alkotmányra kell, fogadalmat tegyen.
A „Mitől lehetünk boldogok?” három részes sorozatban arra a kérdésre válaszoltunk, hogy mit mond a teológia a boldogság kapcsán?
A választ három fő kérdés mentén tárgyaltuk:
1. Hogyan érthetjük meg a Boldogmondások tartalmát?
2. Mi a Boldogmondások értelme?
3. Hol van a helye a boldogságnak a keresztyén ember életében?
Hol van a helye a boldogságnak a keresztyén ember életében?

Ahogyan Isten az Ószövetségben vezérnek a Tórát (Mózes öt könyve) adta, (aminek a summája a Tízparancsolat), úgy adta az Újszövetségben új vezérelvnek a Hegyi Beszédet (aminek a summája a Boldogmondások). A valóságban azonban nem csak egy egyszerű törvényről van itt szó, hanem sokkal többről. A boldogmondások nem egy törvény, hanem egy alapító okirat, amely nemcsak Isten országának az alkotmányát is adja egyben, hanem azt is megadja, amire minden ember vágyik: boldogságot. Jézus Krisztus itt Isten országának az alkotmányát adja, mert mi nem csak emberek vagyunk, akik cél nélkül a sötétben bolyongunk, hanem egy olyan nép, amelynek országa van, amelynek mi állampolgárai vagyunk. (Vö. Ef 2,19-20).
Hol van tehát a helye a boldogságnak a keresztyén ember életében?
Amilyen helyet foglal el egy állampolgár életében az országának az alkotmánya, olyan helyet kell elfoglalnia a keresztyén életében Isten országának az alkotmánya. Az alkotmány a legfelsőbb törvény, felülír bármilyen más törvényt. Milyen csodálatos, hogy Isten nem egy diktátor vagy zsarnok, aki kikényszerít a törvényeinek betartását, hanem cserébe boldogságot ígér az Ő országában.
Mindnyájan voltunk már magyar állampolgársági esküt tenni. Ha nem akkor is tudjuk, azt, hogy bárhova megyünk, szerződést kell, aláírjunk: iskolában, munkahelyen, orvosnál, kiránduláskor, vásárlásnál. Ezen a helyen, aki Isten csodálatos országának akar az állampolgára lenni, az a boldogmondásokra, mint alkotmányra kell, fogadalmat tegyen. A szerződést Istennel kötjük, aki fogadalom tétel által garantálja a befogadást az Ő Országába: „azért immár nem vagytok jövevények és zsellérek, hanem polgártársai a szenteknek és cselédei az Istennek, akik fölépíttettetek az apostoloknak és prófétáknak alapkövén, lévén a szegletkő maga Jézus Krisztus” (Efézus 2, 19-20)
Önt hogyan teszi boldoggá Isten? Mitől boldog?